آیا خوردن میوه جات هم باعث چاقی می شود؟

0
سوال شده شهریور 24, 1396 در سلامت توسط admin
آیا خوردن میوه ها هم آدم را چاق میکند؟ چه میوه هایی بهتر هستند؟

7 پاسخ

3
پاسخ داده شده توسط Sara... کاربر حرفه‌ای
24 تیر 1397
میوه جات هم مانند دیگر مواد غذایی دارای کالری هستند بنابراین نمیتوان گفت اگر هرچقدر که بخواهیم میوه بخوریم چاق نمیشویم.
1
پاسخ داده شده توسط nasi91 کاربر حرفه‌ای
15 تیر 1397
۱- مونیکا البر توا، محقق ارشد این پژوهش، معتقد است در آمریکا، اغلب انتخاب های مردم در میان میوه ها و سبزیجات، دور و بر آب پرتقال و سیب زمینی می چرخد. او در همین باره می گوید: «انتخاب های بسیار مناسب تری هم هست که می تواند از این دو، در کاهش وزن افراد موثرتر باشند.

به طور مثال؛ سیب، گلابی، میوه های توتی و سبزیجات بدون نشسته از آن دست انتخاب هایی هستند که با خیال راحت می توانند به سبد غذایی خانواده وارد شوند.

۲- این ایده که خوردن سبزیجات و میوه بیشتر، می تواند وزن را کاهش دهد تنها در زمانی به نتیجه مطلوب می رسد که سبزیجات جایگزین چیز دیگری شوند و تمامی تعداد کالری های سبزیجات مصرف شده شمرده شوند.

تحقیقی در سال گذشته توسط دانشگاه آلاباما صورت گرفت که با بررسی یک هزار و ۲۰۰ نفر دریافتند اگر مصرف سبزیجات و میوه جایگزین مصرف خوراکی دیگری نشود، کاهش وزن اتفاقی نمی افتد. هر اندازه هم که میزان مصرف سبزیجات بالا باشد، باز هم باید میزان کالری کاهش پیدا کند.

۳- سبزیجات و میوه ها هر یک ویژگی های منحصر به فردی دارند. آن دسته از سبزیجاتی که قند خون کمتری دارند، می توانند گرسنگی را کاهش دهند. بنابراین اگر می خواهید میوه ای را انتخاب کنید که هم فیبر بالایی دارد و هم قند خون کمتری، به سراغ توتی و آووکادو بروید. یا اگرچه توت فرنگی چندان فیبر ندارد اما به همان اندازه قند خون کمتری دارد.

اگرچه گلابی و سیب قند خون بالایی دارند اما به دلیل فیبر فراوان شان، به یکی از بهترین میان وعده ها برای کاهش وزن تبدیل شده اند (به شرط آنکه زیاده روی نکنید!). در میان سبزیجات نیز گل کلم، بروکلی، سیب زمینی شیرین هم با این که کلی فیبر دارند اما از وجود کالری هم بی بهره نیست
1
پاسخ داده شده توسط Afsanekhani کاربر حرفه‌ای
15 تیر 1397
میوه ها نمیتواندد علمل چاقی زیاد باشند ان ها را فقط میتوان از روی میزان انررژی ک ب انسان میدهند و میزان کالری ک دارند در نظر گرفت
0
پاسخ داده شده توسط user9372 کاربر فعال
شهریور 24, 1396

میوه‌ها را می‌توان از نظر مقدار كالری یا انرژی موجود در آنها و اثرشان روی رفع گرسنگی و اشتها بررسی كرد. برخی میوه‌ها مثل كشمش، توت، انجیر، خرما و موز خیلی شیرین هستند و قند ساده‌شان از سایر میوه‌ها بیشتر است. مشكل این میوه‌های شیرین این است كه اگر آنها را زیاد مصرف كنیم، در واحد وزن مقدار قابل‌توجهی كالری به بدن می‌رسانند و باعث چاقی و اضافه‌وزن می‌شوند؛ چون برخلاف تصور رایج، با مصرف آنها مقدار كالری دریافتی، بیشتر از آنچه بدن نیاز دارد، خواهد شد.

از سوی دیگر، مصرف بیش از حد خوراكی‌ها و میوه‌های خیلی شیرین كه قند ساده دارند، قندخون را خیلی سریع بالا می‌برد و از آنجا که قند زیاد در خون، سم محسوب می‌شود، بدن عكس‌العمل‌ نشان می‌دهد و مقدار زیادی انسولین ترشح می‌كند. افزایش انسولین هم باعث خواهد شد در مدت كوتاهی قندخون افت كند و فراوانی گرسنگی در زمان مشخص بیشتر شود. این روند، افزایش كلی دریافت خوراك را در پی دارد بنابراین غیرمستقیم باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود. اما مصرف بقیه میوه‌ها نه‌تنها محدود نمی‌شود بلكه براساس آخرین و جدیدترین توصیه های معتبرترین دانشگاه‌های علوم‌پزشكی و تغذیه دنیا مثل آكسفورد، حتی اگر به بیش از 9 بار در روز هم برسد، هیچ اشكالی ندارد و برای بدن و سلامت مفید هم هست. هر 100 گرم از میوه‌هایی مثل پرتقال، سیب، گلابی و... و هر 1 لیوان از میوه‌هایی مثل آلبالو،توت فرنگی، انگور و...، 1 واحد میوه محسوب می‌شود و در هر وعده از این 9 بار می‌توان 1 واحد از این میوه‌ها مصرف كرد. پس مصرف متعادل میوه نه‌تنها نهی نمی‌شود بلكه بسیارخوب هم است.

 

0
پاسخ داده شده توسط aban کاربر حرفه‌ای
شهریور 25, 1396
بله میوه ها هم چاق کننده هستند، میوه هایی مثل انجیر، توت ، موز ، هندوانه، انبه و ... به چاق شدن کمک میکنند، خیار جزو میوه هایی ست ک نه چاق کننده س نه لاغر کننده، سیب کیوی گلابی این ها هم لاغر کننده هستند
0
پاسخ داده شده توسط mahi کاربر فعال
15 تیر 1397
استفاده از میوه‌های فرآوری شده مثل کمپوت‌ها، آبمیوه‌های صنعتی و میوه‌های خشک شده، به دلیل کاهش آب، فیبر و افزودن شکر می‌‌توانند هم از ارزش تغذیه‌ای میوه‌ها کاسته و هم باعث افزایش چگالی میوه‌ها شده که در نهایت در صورت مصرف حتی حداقل واحد باعث ایجاد اضافه وزن و چاقی می‌شود.مصرف زیاد میوه به دلیل قند موجود در آن که فروکتوز نام دارد و در بعضی از مقاله‌ها از آن به عنوان کربوهیدرات چاق کننده نام برده می‌‌شود
0
پاسخ داده شده توسط Maryamd کاربر فعال
22 تیر 1397
مصرف بیش از حد خوراكی‌ها و میوه‌های خیلی شیرین كه قند ساده دارند، قندخون را خیلی سریع بالا می‌برد و از آنجا که قند زیاد در خون، سم محسوب می‌شود، بدن عكس‌العمل‌ نشان می‌دهد و مقدار زیادی انسولین ترشح می‌كند. افزایش انسولین هم باعث خواهد شد در مدت كوتاهی قندخون افت كند و فراوانی گرسنگی در زمان مشخص بیشتر شود. این روند، افزایش كلی دریافت خوراك را در پی دارد بنابراین غیرمستقیم باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود

سوالات مشابه

2 امتیاز 5 پاسخ 22 بازدید
سوال شده 15 تیر 1397 در سلامت توسط Sara کاربر فعال
4 امتیاز 1 پاسخ 12 بازدید
سوال شده 16 تیر 1397 در تغذیه توسط S.naderi کاربر حرفه‌ای
4 امتیاز 9 پاسخ 25 بازدید
سوال شده 13 تیر 1397 در تغذیه توسط Samin کاربر حرفه‌ای
1 امتیاز 1 پاسخ 9 بازدید
1 امتیاز 6 پاسخ 56 بازدید
سوال شده آبان 2, 1396 در تغذیه توسط PP کاربر فعال
0 امتیاز 3 پاسخ 24 بازدید
سوال شده مهر 21, 1396 در سلامت توسط علی کاربر فعال
5 امتیاز 7 پاسخ 24 بازدید
9 امتیاز 4 پاسخ 17 بازدید
سوال شده 15 تیر 1397 در علمی توسط Sara... کاربر حرفه‌ای
1 امتیاز 5 پاسخ 24 بازدید
0 امتیاز 2 پاسخ 9 بازدید
سوال تازه‌ای بپرسید
به نسخه آزمایشی سامانه پرسش و پاسخ پرسک، محصول مشترک آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی و آزمایشگاه سیستمهای اجتماعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر خوش آمدید.
...