کاربرد لوزه و چرایی برداشتنش

0
سوال شده مهر 23, 1396 در سلامت توسط zhugeliang
وظیفه لوزه چیست؟ و اگر وظیفه‌ای دارد چرا رایج است وقتی که زیاد متورم و دردناک می‌شود برش می دارند؟

1 پاسخ

1
پاسخ داده شده توسط aban کاربر حرفه‌ای
مهر 24, 1396

لوزه‌ها بافت‌های لنفاوی هستند که داخل و دو طرف انتهایی دهان (محل اتصال حلق به دهان) قرار گرفته‌اند. از کنار هم قرار گرفتن بافت‌های لنفاوی، حلقه‌ای موسوم به حلقه والدیر در حلق تشکیل می شود. این حلقه از لوزه‌های اصلی (موسوم به لوزه‌های کامی) که در دو طرف انتهای دهان قرار گرفته‌اند و آنها را به عنوان لوزه‌های کامی هم می‌شناسیم و هم‌چنین لوزه قرار گرفته در انتهای زبان یا لوزه زبانی و به‌علاوه لوزه سوم یا آدنویید که در بالا و انتهای بینی و پشت حلق قرار گرفته، تشکیل شده است. علاوه بر لوزه‌ها غدد لنفاوی دیگری هم در این حلقه وجود دارند. البته باید به این مسأله توجه کرد که غدد لنفاوی تنها مختص به حلق و دهان نیستند، بلکه در سرتاسر بدن پراکنده‌اند (چیزی در حدود هشتصد غده لنفاوی در کل بدن وجود دارد که بیش از سیصد عدد آن در ناحیه سر وگردن قرار دارند) و وظیفه دفاع ازبدن در مقابل میکروب‌ها را بر عهده دارند. لوزه‌ها به عنوان غدد لنفاوی بزرگی که در سر راه تنفس و عبور غذا قرار گرفته‌اند و بدن را از ورود میکروب‌ها مصون می‌دارند از اهمیت خاصی برخوردار هستند. از طرف دیگر لوزه‌ها در صورت عفونت بزرگ می‌شوند و می‌توانند اشکالاتی را در بدن انسان به وجود بیاورند. کودکان بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به عفونت‌ها و ناراحتی‌های مربوط به لوزه‌ها قرار دارند. ناراحتی‌های مربوط به چرکی شدن لوزه‌ها در میان کودکان زیر هفت سال بیشتر به چشم می‌خورد و این به خاطر این است که کودکان به دلیل تکامل نیافتن سیستم ایمنی بدنشان بیشتر از سایرین در معرض سرماخوردگی‌ها و بیماری‌های عفونی و ناراحتی‌های مربوط به مجاری تنفسی قرار دارند و در نتیجه بیشتر در خطر عفونت لوزه قرار می‌گیرند.

درمان این بیماری در حالت حاد درمان دارویی است. در عفونت‌های ویروسی همچون سرماخوردگی استفاده از مسکن، مایعات گرم، ویتامین ث و کمی استراحت کفایت می‌کند ولی در فارنژیت‌های چرکی علاوه بر اینها باید از آنتی بیوتیک مناسب هم استفاده شود. آنتی بیوتیک مورد مصرف برای عفونت لوزه‌ها عمدتا پنی‌سیلین می باشد که معمولا به صورت یک تزریق و یا به شکل خوراکی به مدت ده روز برای فرد استفاده می‌گردد.

در عفونت‌های مزمن درمان بستگی به علایم در فرد بیمار دارد. در این حالت عمدتا درمان فرد به صورت جراحی می باشد.

در صورت وجود هر یک از موارد زیر جراحی لوزه‌ها و یا لوزه سوم توصیه می‌شود:

  1. عفونت‌های مکرر: عفونت بیش از 4 بار در سال
  2. تنگ شدن راه هوایی: تنفس دهانی ویا خرخر شبانه
  3. سینوزیت‌های مزمن و یا مکرر در کودکان
  4. عفونت‌های مکرر گوش و یا اتیت سروز
  5. آبسه اطراف لوزه

   با توجه به موارد فوق می بینیم لوزه هایی که خود باید باعث سلامتی ما باشند در موارد کمی باعث بروز مشکلات می شوند و در چنین مواردی است که پرشکان توصیه می کنند باید لوزه ها برداشته شوند.مطالعاتی که تابحال انجام شده نشان داده است که برداشتن لوزه ها در این موارد، ضرر خاصی را متوجه بیمار نمی کند و باعث بیماری دیگری نمی شود

سوالات مشابه

0 امتیاز 3 پاسخ 24 بازدید
سوال شده شهریور 11, 1396 در سلامت توسط vanaei کاربر حرفه‌ای
1 امتیاز 2 پاسخ 150 بازدید
0 امتیاز 1 پاسخ 8 بازدید
سوال شده 4 مرداد 1397 در سلامت توسط yalda_ کاربر حرفه‌ای
0 امتیاز 1 پاسخ 8 بازدید
سوال شده 4 مرداد 1397 در سلامت توسط yalda_ کاربر حرفه‌ای
0 امتیاز 2 پاسخ 10 بازدید
سوال شده 3 مرداد 1397 در سلامت توسط Faeze کاربر حرفه‌ای
1 امتیاز 4 پاسخ 18 بازدید
سوال شده 3 مرداد 1397 در سلامت توسط sonya کاربر فعال
0 امتیاز 4 پاسخ 14 بازدید
سوال شده 29 تیر 1397 در سلامت توسط Afsanekhani کاربر حرفه‌ای
0 امتیاز 3 پاسخ 9 بازدید
1 امتیاز 2 پاسخ 16 بازدید
سوال شده 24 تیر 1397 در سلامت توسط Samin کاربر حرفه‌ای
سوال تازه‌ای بپرسید
به نسخه آزمایشی سامانه پرسش و پاسخ پرسک، محصول مشترک آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی و آزمایشگاه سیستمهای اجتماعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر خوش آمدید.
...