علت رخ دادن پارادوکس راسل

0
سوال شده آبان 9, 1396 در علمی توسط zhugeliang
علت اصلی رخ دادن پارادوکس راسل چیست؟

1 پاسخ

0
پاسخ داده شده توسط aban کاربر حرفه‌ای
آبان 15, 1396

آیا خدا قادر به آفرینش سنگی هست که خود قدرت جابجایی آن را نداشته باشد ؟ همه ی مردم کرج دروغ گو هستند و من خود نیز کرجی هستم. این گونه جملات و بسیاری نمونه های دیگر از این گونه تعبیرات به نوعی از پارادوکس اطلاق می گردد که اصطلاحاً از آن به عنوان پارادوکس راسل نام برده می شود.

پارادوکس راسل از مهم‌ترین پارادوکس های نظریه مجموعه ها است که اولین بار توسط ریاضیدان و فیلسوف انگلیسی برترند راسل  معرفی شد. این پارادوکس نشان می‌دهد که نظریه طبیعی مجموعه های فرگه که برپایهٔ کارهای جورج کانتور، بنیان‌گذار نظریه مجموعه ها بود دارای تناقضاتی در درون خودش است. از نظر ریاضی، اساس این پارادوکس برای مجموعه هایی صادق است که خود عضو خود نباشند. به عبارت دیگر مجموعه هایی که از لحاظ منطقی نقیض خود محسوب می شوند . تا پیش از ارائه ی این تئوری باور ریاضی دانان بر این بود که هر مجموعه ای قادر است بی هیچ قید و بندی ، آزادانه تعریف شود و سپس با ارائه ی محدودیت ها و شرط ها محدود گردد اما راسل با ارائه ی این تئوری این ادعا را رد کرد.

بر خلاف دیگر تئوری های پیچیده ی ریاضی پارادوکس راسل صرفاً یک ایده ی تنها منحصر به معادلات ریاضی نیست بلکه نمود عینی آن در زندگی روزمره افراد ( مثل طرح دو مثال بالا ) قابل لمس است . 

سوالات مشابه

1 امتیاز 3 پاسخ 10 بازدید
0 امتیاز 3 پاسخ 15 بازدید
0 امتیاز 5 پاسخ 17 بازدید
0 امتیاز 4 پاسخ 16 بازدید
0 امتیاز 5 پاسخ 16 بازدید
سوال شده 22 تیر 1397 در علمی توسط donya کاربر فعال
0 امتیاز 4 پاسخ 15 بازدید
0 امتیاز 6 پاسخ 21 بازدید
4 امتیاز 7 پاسخ 17 بازدید
سوال شده 17 تیر 1397 در علمی توسط Sara کاربر فعال
1 امتیاز 2 پاسخ 14 بازدید
سوال تازه‌ای بپرسید
به نسخه آزمایشی سامانه پرسش و پاسخ پرسک، محصول مشترک آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی و آزمایشگاه سیستمهای اجتماعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر خوش آمدید.
...