محبوب‌ترین...">

ریشه و فلسفه واژه OK ؟؟؟؟؟

0
سوال شده آذر 2, 1396 در سایر توسط aban کاربر حرفه‌ای
کسی میدونه واژه OK (اوکی ) که الان تو هر زبانی جزو پرکاربردترین واژه ها شده، از کجا و چطور پیدا شد؟

3 پاسخ

1
پاسخ داده شده توسط tm کاربر فعال
آذر 2, 1396
ویرایش شده آذر 2, 1396 توسط tm

محبوب‌ترین واژه دنیا، زندگی خود را به عنوان یک شوخی آغاز کرد. روزنامه‌های آمریکایی در اواخر دهه ۱۸۳۰ به شکل تمسخرآمیزی کاری را شروع کرده بودند و مخفف‌های مثلا جالب را چاپ می‌کردند و یک مقاله‌نویس در روزنامه «بوستون مورنینگ پست» هم به عنوان یکی از این شوخی‌ها، مخففی ساخت به شکل«.o.k». وی برای ساخت این مخفف، شکلی نادرست از کلمه«all correct» (تماما صحیح) را به صورت «oll korrect» در نظر گرفت و دو حرف اول آن را به صورت«.o.k» مخفف کرد.

زمانی از این شوخی نگذشته بود که دشمنان اندرو جکسون، هفتمین رئیس‌جمهور ایالات متحده شایعه‌ای به‌راه انداختند که این رئیس‌جمهور، سواد درست خواندن و نوشتن ندارد و به عنوان شاهد این مدعا گفتند که وی اگر سواد داشت اجازه نمی‌داد کلمات غلطی مانند «اوکی» در رسانه‌های کشور چاپ شود. 

همین، آغاز شهرت و رواج اوکی بود. چیزی نگذشت که متصدی‌های تلگراف قرار گذاشتند تا برای اعلام وضعیت رفع خطر یا همان وضعیت عادی، از O.K. استفاده کنند و پس از آن دیگر کسی نتوانست جلوی رواج روزافزون آن را بگیرد و به قول مت‌کالف نخستین واژه‌ای که روی کره ماه از زبان انسان درآمد هم عملا باید همین «اوکی» بوده‌باشد. اما جذابیت بزرگ این کلمه کوچک در چه نهفته است؟

«الن مت‌کالف» در کتاب خود سعی می‌کند چند توضیح در این زمینه ارائه کند. به گفته او خوش‌آوایی این واژه، قابل تلفظ بودن آن در تقریبا همه زبان‌ها، کوتاهی و سادگی و تضاد حالت مونث o با حالت مذکر k همه باعث این گیرایی شده‌است. اوکی امروزه در پیامک‌های تلفن همراه حتی به صورت کوتاه‌تر «k.» نیز درآمده است.

- روایت دیگری که راجبش هست اینه که مربوط می شه به جنگ های استقلال در آمریکا. زمانی که نیروهای نظامی پس از یک عملیات به محل استقرارشان باز می گشتند روی تابلویی تعداد کشته شدگان یا مجروحین را می نوشتند و پیشاپیش آن را حمل می کردند و اگر در عملیاتی کشته نمی دادند روی تابلو می نوشتند: 0k که در اینجا 0 عدد صفر است و k هم مخفف واژه کشته شده killed (در سال 1841 بین بریتانیای کبیر و بخشهائی از بلغارستان یکی از سربازان انگلیسی برای اینکه به فرمانده خود که در فاصله دورتری قرار داشت بفهماند که اوضاع بر وفق مراد است و هیچ کشته ای نداده کلمه 0Kill به معنی "صفر کشته" ، را روی تابلو بزرگی نوشت و برافراشته کرد و از آنجا کلمه OK (که O آن در واقع صفر است نه O) متداول شد و بیانگر اوضاع مساعد میباشد.)

- اما فرهنگ 6 جلدی آریانپور می گوید مخفف شهر محل تولد یکی از رییس جمهوری های آمریکاست که طرفدارانش برای تحسین و تشویق او از ok یا همان مخفف شهر محل تولد رییس جمهور استفاده می کردند.

 

0
پاسخ داده شده توسط mahi کاربر فعال
تیر 13, 1397
در زمان جنگ جهانی دوم ...انگلستان بعد از  جنگ با هر کشوری برای اینکه آمار کشته های جنگ را به دست بیاورد تعداد را به صورت k یا همان kill مینوشت مثلا 5k در یکی از جنگ ها متوجه شدند که هیچ کشته ای نداشته اند بنابراین بر روی پرچم خود نوشتند 0k و چون صفر در انگلیسی اُ خوانده میشود کلمه ی ok را ساختند و از آن پس  اگر در هر کاری مشکلی نبود از کلمه ی ok استفاده میکردند
0
پاسخ داده شده توسط Zari کاربر فعال
تیر 14, 1397
گفته میشه در اوایل دهه ی ویکتوریا در یکی از بزگترین انبارهای کالای بندر شهر (لندن) کارگران زیادی کار میکردن، اکثر اونها بیسواد و یا کم سواد بودن، رئیس انبار کالا یکی از کارگران رو به کار میگیره و توضیح میده که یکی یکی کالاهای بسته بندی شده رو چک کنه، در صورتی که همه چیز درست بود روی اون مشخص کنه و کنار بگذاره.. کارگر کم سواد (بی سواد!) هم پس از چک کردن بسته ها میخواسته روش بنویسه "همه چیز درسته!" که به انگلیسی میشه All Correct ، از اونجایی که میدونید اگر چه حرف اول این دو با A و C شروع میشه اما O و K تلفظ میشه و کارگر مذکور کم سواد بوده، تلفظ دو حرف اول رو به طور اختصار روی بسته ها مینویسه: O.K
بعد از اینکه رئیس انبار برای بازبینی کارها میرسه، با تعجب هدف از عبارت OK نوشته شده روی جعبه ها رو میپرسه و بعد از توضیح کارگر همگی خوششون میاد و از اون پس ابتدا در اون انبار، بعد تمام انبارها و بعدها کل انگلستان و کشورهای انگلیسی زبان این عبارت کم کم گسترده میشه... تا به امروز که این عبارت به صورت کلمه ای واحد در اومده و استفاده میشه

سوالات مشابه

0 امتیاز 3 پاسخ 12 بازدید
2 امتیاز 2 پاسخ 18 بازدید
1 امتیاز 2 پاسخ 20 بازدید
0 امتیاز 5 پاسخ 16 بازدید
3 امتیاز 6 پاسخ 25 بازدید
سوال شده تیر 16, 1397 در زیبایی توسط farzan9 کاربر حرفه‌ای
0 امتیاز 4 پاسخ 16 بازدید
1 امتیاز 2 پاسخ 16 بازدید
سوال شده تیر 20, 1397 در حقوق و قانون توسط aut94 کاربر حرفه‌ای
1 امتیاز 3 پاسخ 18 بازدید
سوال شده آبان 14, 1396 در سلامت توسط aban کاربر حرفه‌ای
1 امتیاز 4 پاسخ 15 بازدید
سوال شده مرداد 5, 1397 در گیاهان توسط peyman1990 کاربر حرفه‌ای
1 امتیاز 3 پاسخ 96 بازدید
سوال شده تیر 16, 1397 در گیاهان توسط farzan9 کاربر حرفه‌ای
سوال تازه‌ای بپرسید
به نسخه آزمایشی سامانه پرسش و پاسخ پرسک، محصول مشترک آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی و آزمایشگاه سیستمهای اجتماعی دانشکده کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر خوش آمدید.
...